
Co stanie się z mediami społecznościowymi po naszej śmierci?
Ilość czasu spędzanego na portalach takich jak Facebook, Instagram czy TikTok pokazuje, że współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez mediów społecznościowych. Poza publikowaniem treści równie chętnie obserwujemy posty innych. Ale czy zastanawialiśmy się, co stanie się z profilami po naszej śmierci? Czy nadal będą aktywne? Czy inni będą mogli dalej na nich publikować? Co powinniśmy robić z kontami bliskich, którzy odeszli?
Nekropolia online
Social media zdominowały nasze życie online. Co ciekawe, według niektórych statystyk, za kilka lat na Facebooku będzie więcej kont martwych użytkowników niż żywych. Co najczęściej dzieje się z takim profilem? W zależności od rodzaju platformy, konto może po prostu stać się nieaktywne, a brak regularnych postów spowodować, że algorytm przestanie je pokazywać innym użytkownikom. Inną opcją jest tzw. profil „In memoriam”, o którym opowiemy za chwilę; może również dojść do usunięcia konta przez administratorów ze względu na brak aktywności.
Dostęp do konta
Jeżeli nie znaliśmy hasła ani loginu do konta osoby zmarłej, konieczne będzie uzyskanie dostępu. W tym celu należy skontaktować się z daną platformą. Pamiętajmy, że możemy zostać poproszeni o pokazanie następujących dokumentów: aktu zgonu, aktu urodzenia, dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo lub nekrologu informującego o śmierci właściciela konta. Na wniosek osoby spokrewnionej dane konto może również zostać usunięte.
Ku pamięci – In memoriam
Na niektórych portalach, m. in. na Facebooku czy Instagramie, istnieje możliwość przypisania statusu „In memoriam” do konta. W ten sposób konto staje się miejscem pamięci, w którym znajomi i bliscy mogą dzielić się wspomnieniami i zdjęciami o zmarłym. Co ważne, wszystkie posty i zdjęcia, jakie zostały udostępnione jeszcze za życia, nadal pozostaną widoczne, stanowiąc pamiątkę jego aktywności.
Jak ustawić wyżej wymieniony status? Należy skontaktować się z platformą oraz wypełnić specjalny wniosek. Zwykle wymagane jest potwierdzenie zgonu w postaci linku do nekrologu lub informacji prasowej. Status „In memoriam” można nadać wyłącznie na wniosek osoby bliskiej zmarłemu – takiej, która ma formalne prawo do wystąpienia z takim żądaniem.
O co warto zadbać jeszcze za życia?
Jeżeli chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, co stanie się z naszymi profilami w social mediach, możemy wykonać następujące kroki:
- zdefiniować swoje preferencje: warto sprawdzić, czy istnieje możliwość dodania innego użytkownika, który po naszej śmierci będzie mógł uzyskać dostęp, a następnie poinformowanie go, czy chcemy aby konto przekształciło się w profil pamięci, czy powinno zostać usunięte
- poinformować zaufaną osobę o swoich kontach; możemy również podać dane do logowania, których użyje wyłącznie w przypadku twojej śmierci
- spisać tzw. cyfrowy testament – warto spisać swoje dane i hasła do kont, które w przypadku śmierci zostaną przekazane osobie do tego upoważnionej.
Cyfrowy ślad staje się jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa współczesnego człowieka. Nasze konta w mediach społecznościowych, zdjęcia, posty i interakcje z innymi stanowią zapis naszego życia, który pozostaje dostępny nawet po śmierci. Dlatego warto zadbać o to, by nasi bliscy wiedzieli, jak postępować z naszymi profilami.
Opłaca się także zapoznać z procedurami i mechanizmami platform social media, aby w razie potrzeby wiedzieć, jakie działania podjąć po śmierci bliskiej osoby. Świadomość zasad i możliwości (np. profilu „In memoriam”) pomoże uniknąć problemów i niepotrzebnych emocji.