urna3

Kremacja wodna? Czym jest resomacja?

Kiedy słyszymy słowo „kremacja” bezpośrednim skojarzeniem są dla nas płomienie. Proces spopielenia zwłok, chociaż zyskuje na popularności, negatywnie wpływa na nasze środowisko. Mowa tutaj o dwutlenku węgla, przedostającym się do atmosfery, oraz o spalanym paliwie, które jest niezbędne do poprawnego działania pieców kremacyjnych. W odróżnieniu od tradycyjnej kremacji, resomacja dużo bardziej sprzyja ekologii, a jej produkt końcowy nie zawiera szkodliwych substancji. Na czym polega kremacja wodna i czy wykonuje się ją w Polsce?

Jak przebiega proces resomacji?

Resomacja jest nazywana również upłynnieniem lub hydrolizą alkaliczną. To stosunkowo nowa metoda utylizacji zwłok po śmierci, stanowiąca alternatywę dla tradycyjnego procesu spopielenia. Ciało zmarłego ubiera się w jedwabny całun i umieszcza w specjalne przygotowanym cylindrycznym urządzeniu, zwanym resomatorem. Następnie dodaje się roztwór wody i alkaliów, a urządzenie podgrzewa do temperatury około 160 stopni Celsjusza. Połączenie roztworu z ciepłem rozkłada tkanki miękkie ciała, pozostawiając tylko porowate kości. Niezwykle istotne jest to, aby resomacja przebiegała pod ciśnieniem, w celu zapobiegania wrzeniu. Cały proces trwa od 3 do 4 godzin. Kolejnym krokiem jest sproszkowanie kości za pomocą granulatora, i to właśnie ten miałki proszek jest wydawany rodzinie.

Zalety resomacji

Najważniejszą zaletą kremacji wodnej jest oczywisty brak dymu. Jej produkt końcowy, czyli substancja zawierająca aminokwasy, peptydy, sole i cukry, jak i sam roztwór, jest bezpieczny dla środowiska. Co więcej, hydroliza alkaliczna zużywa znacznie mniej energii niż kremacja. Będzie również dobrym wyjściem dla tych, którzy boją się ognia, ale nie chcą zostać pochowani tradycyjnie w trumnie w grobie ziemnym.

Jakie są wady hydrolizy alkaicznej?

Największą wadą jest jej dostępność. Tylko kilka państw zdecydowało się do tej pory na jej wprowadzenie. Kolejną przeszkodą zdaje się być cena: koszt urządzenia oraz całej infrastruktury może okazać się zbyt wysoki dla niektórych zakładów pogrzebowych. Warto tutaj również poruszyć kwestie wyznaniowe: w niektórych religiach, takich jak na przykład Islam, kremacja jest zakazana, przez co jej alternatywa, resomacja, z pewnością będzie budzić podobne kontrowersje.

Gdzie można przeprowadzić proces upłynnienia?

Chociaż resomacja wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem dla naszej planety, w Polsce jest ona niedozwolona. W tej chwili jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, między innymi w: Alabamie, Florydzie, Kalifornii, Kolorado i Oregonie; w Kanadzie w Ontario czy Quebecu. W Europie przeprowadza się ją w niektórych miastach Wielkiej Brytanii i Holandii.

Podsumowując, hydroliza alkaiczna z pewnością stanowi bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnej kremacji, sprawdzi się również w miejscach, w których ze względu na rodzaj gleby nie jest możliwe wykopywanie grobów. Aby jednak móc wprowadzić ją do szerszego użytku niezbędne będą zmiany w regulacjach prawnych danego kraju oraz odpowiednia edukacja. W Polsce wciąż jednak mówi się o niej bardziej w formie ciekawostki niż potencjalnej opcji, wartej rozważenia.